Wywiad z Christopherem Goldenem

Jako, że do premiery książki: „Uncharted: The Fourth Labyrinth” zostały już tylko trzy tygodnie, redakcja Portalu Uncharted.pl postanowiła przeprowadzić ekskluzywny wywiad z Christopherem Goldenem, autorem owego dzieła literackiego. Co tu dużo mówić – zapraszamy wszystkich do miłej lektury. Wywiad i krótka notka informacyjna o autorze w rozwinięciu newsa.


Christopher Golden (ur. 15 lipca 1967 r.)

christopher goldenZnany amerykański pisarz i dziennikarz. Urodził się i wychował w stanie Massachusetts, gdzie ukończył Uniwersytet Tuftsa (Medford). Mieszka tam również obecnie. Był wielokrotnie nagradzany za twórczość literacką (m.in. seria thriller’ów pt. „Body of Evidence”).

Golden jest autorem wielu znakomitych powieści (Strangewood, The Ferryman, Hellboy: Zaginiona Armia), komiksów (Angel, BBPO Mike’a Mignoli, Batman, Wolverine), książek fantastycznych i akcji (Uncharted: The Fourth Labyrinth) oraz horrorów. Przez pewien okres był dziennikarzem książki krytycznej: „CUT!: Horror Writers on Horror Film”. Wiele osób zna go również jako współautora książki paperback: „The Stephen King Universe” oraz animowanej serii telewizyjnej: „Ghosts of Albion”.

Sylwetka pisarska Christopher’a Golden’a przedstawia się imponująco, o czym może świadczyć fakt, że jego książki zostały wydane w łącznym nakładzie w ok. sześciu milionach egzemplarzy.

 

Uncharted.pl: Na początku chcielibyśmy dowiedzieć się trochę na temat Pana twórczości literackiej. Jakie swoje książki uważa Pan za najlepsze?

Christopher Golden: Zawodowo pisaniem powieści zajmuję się od 1992 roku. Od tego czasu napisałem dziesiątki powieści dla dorosłych i młodzieży, a także wiele pozycji z gatunków, takich jak popkulturowa literatura faktu, komiksy czy scenariusze do gier video. Trudno mi stwierdzić, które z nich uważam za swoje najlepsze dzieła – o tym niech zadecydują inni – jedne z moich lubionych to „Strangewood”, „The Boys Are Back In Town”, „The Map of Moments” (którą napisałem razem z Timem Lebbonem) oraz mającą się wkrótce ukazać „Joe Golem and the Drowning City” (której współautorem jest Mike Mignola).

U.pl: Co zainspirowało Pana do napisania książki związanej z serią gier Uncharted?

CG: Skontaktował się ze mną wydawca, Del Rey i zapytano mnie, czy nie byłbym zainteresowany opisaniem oryginalnej historii Uncharted. Pomysł wydał mi się świetny, gry z tej serii są fantastyczne, a po rozmowie telefonicznej z Amy Hennig (red: Amy Hennig jest pisarką i dyrektorem ds. gier video w Naughty Dog, twórcą wielu serii gier Naughty Dog, m.in. Uncharted) i resztą wspaniałego zespołu z Naughty Dog, od początku wiedziałem, że nasza współpraca będzie się świetnie układać. Amy i ja od początku mieliśmy wspólna wizję, która zakładała wykorzystanie takich postaci, filmów i motywów jak Doc Savage i inne powieści z gatunku „pulp”, tajemnic historii i filmów typu „Poszukiwacze zaginionej Arki”.Wiedzieliśmy, co nas interesuje.

U.pl: Co wspólnego będzie miała postać Nathan’a Drake’a w Pana książce z postacią w grze?

CG: Wydaje mi się, że fanom serii Uncharted naprawdę spodoba się ta powieść. Mam nadzieję, że jej lektura pozwoli jeszcze bardziej wgłębić się w postać Nathan’a Drake’€™a i jego stosunki z Sully’m. Udało mi się wprowadzić nowe postacie i pomysły do fabuły. Mimo, że książka zawiera wiele podobnych elementów i historii, które znajdziecie w grze – takie jak znane już zagadki, tajemnice itp.- czytelnicy przekonają się, że powieść pozwala zbudować dużo większe napięcie oraz umożliwia dużo głębsze przedstawienie historii i mitologii na poziomie fabularnym. Wprawdzie w książce nie można kontrolować poczynań Drake’€™a w taki sposób jak w grze wideo, jednak mam nadzieję, że czytelnicy będą czerpali z niej jednakową przyjemność. Największym komplementem jaki otrzymałem, była pochwała ze strony Amy Hennig, która spędziła już wiele dni z Nathan’em Drake’€™em, a mimo to czerpała dużą przyjemność z książkowych perypetii Drake’a i jego przygód, o których jeszcze kiedyś nie wiedziała, dokąd go zaprowadzą. Oczywiście Amy zaakceptowała zarys książki, ale największą ulgą dla mnie było to, że podobała się jej fabuła i sposób, w jaki rozgrywały się perypetie Nathan’a.

U.pl: W poprzednich odsłonach gry Nathan miał w zwyczaju nawiązywać bliskie znajomości z kobietami. Czy Jada Hzujak będzie tą następną?

CG: Żeby się o tym przekonać, będziecie musieli przeczytać książkę.

U.pl: Wiemy, że Drake będzie chciał odnaleźć zabójców ojca Jada. Zatem, jak będzie się nazywał główny antagonista Nate’a? Jakiego będzie pochodzenia? Może Polak?

CG: Żeby to zrobić, musiałbym przedstawić Wam, kim naprawdę jest przeciwnik Nate’€™a, a to wiązałoby się z przedwczesnym ujawnieniem zbyt wielu elementów fabuły.

U.pl: Czy wydawnictwo, które wyda Uncharted: The Fourth Labyrinth w USA, planuje wydać tą książkę w Europie? Jeśli tak, to czy również w Polsce?

CG: Wiem, że książka będzie sprzedawana w wielu krajach, niestety nie wiem dokładnie w jakich.

U.pl: Dziękuje serdecznie za wywiad. Czy chciałby Pan przekazać coś czytelnikom Portalu Uncharted.pl ?

CG: Bardzo dziękuję za Wasze zainteresowanie moją książką. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić podczas lektury i że uda mi się jeszcze kiedyś napisać kolejną część przygód Nathan’a Drake’€™a. Miałem wyjątkowy ubaw podczas pisania tej części i mam wiele pomysłów na następne edycje.

 

 

6 komentarzy

 1. daw1d3 pisze:

  super wywiad, fajnie sie czyta 😀 oby tak dalej Panowie!

 2. Nico pisze:

  Już kiedyś gdzieś widziałem książkę z jego nazwiskiem:D Oby wydali to w polsce chętnie kupie. fajny wywiad spoko:]

 3. Anonim pisze:

  Myślę, że jakby wydali to w Europie, to już by było spoko 😉 Na pewno wiedzą, że w Polsce jest wiele graczy i fanów Uncharted. Kto wie? Może ukaże się książka w wersji polskiej ? 🙂

 4. Zernat pisze:

  Ekstra wywiad, widać że strona się prężnie rozwija i gigantyczny plus dla redakcji ^^

  Ja również liczę na Polskie wydanie :))

 5. robak30-03-1994 pisze:

  Jak bedzie w polsce to tez napewno kupie. Bedzie mile przeczytac przed Uncharted 3

 6. Kalbarczyk0303 pisze:

  Dajcie znać jak będzie coś wiadomo o polskim wydaniu 😉

Napisz nowy komentarz

Musisz być zalogowany aby napisać komentarz.

Inne posty z kategorii